Pierwsze zgrupowanie FRUTUŚ KidsCUP Team miało miejsce w Warszawie w dniach 18-20 marca i dało wszystkim zaangażowanym w projekt sporo materiału do przemyśleń i – przede wszystkim – do planowania kolejnych kroków programu pracy z młodymi zawodnikami.
- To były bardzo intensywne konsultacje. Zdajemy sobie sprawę, że nasz program jest tak naprawdę pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, więc na wszystko zwracamy podwójną uwagę. Staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy naszym młodym zawodnikom, ale tak naprawdę my również się uczymy – opowiada Alicja Sierzputowska, koordynatorka programu Frutuś Kids Cup Team. – Pracujemy z fachowcami z najwyższej półki, którzy oczywiście również wyznają zasadę, że swój warsztat należy cały czas udoskonalać. Widzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale mam też świadomość tego, że przed nami wszystkimi jeszcze sporo pracy.
A zaczęło się od drobnej niedogodności, bo na konsultacjach medycznych w Warszawie, w klinice Enel-Sport, drużyna młodych tenisistów pojawiła się w nieco okrojonym składzie. Wśród uśmiechniętych buziek młodych adeptów tenisowego rzemiosła zabrakło Oliviera Krupy, którego w domu zatrzymały sprawy rodzinne. Nie zabrakło za to pozostałych uczestników zgrupowania, czyli Marysi Małeckiej, Julii Koper i Miłosza Szczypki. Można było powiedzieć, że pierwsze marcowe koty napotkały nieco problemów z pokonywaniem płotów, ale choć brakowało kolegi, wszyscy szybko skupili się na wykonywaniu zadań, które przygotował dla nich specjalista od przygotowania motorycznego, dr Remigiusz Rzepka.
- To była kompleksowa ocena fizjoterapeutyczna, by sprawdzić układ ruchu naszych młodych tenisistów. Potem przyszedł czas na proste testy funkcjonalne, by sprawdzić, jak radzą sobie z kontrolą własnego ciała, z mobilnością, stabilnością w podstawowych wzorcach ruchowych. Potem przyszedł czas na ćwiczenia korekcyjne – opisuje pierwsze zajęcia z „Frutusiami” Rzepka, doktor nauk medycznych, wieloletni trener przygotowania fizycznego naszej kadry futbolowej, a także reprezentantów w takich sportach, jak koszykówka, siatkówka i futsal. – To grupa młodych zawodników o sporym potencjale, natomiast należy u nich prowadzić systematyczny trening motoryczny ukierunkowany na podstawowe aspekty związane z kontrolą ustawienia ciała, zakresem ruchu i dobrą pozycją w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Doktor Rzepka podkreślał, że bardzo ważna jest świadomość młodych zawodników na pewne zagrożenia, których specyfika wynika z trenowania tenisa. Ta właśnie świadomość pomoże unikać niebezpieczeństw w przyszłości i będzie dobrze wpływać na przebieg kariery nie tylko w jej wczesnym, ale również w późniejszych etapach. Ten przekaz doskonale dotarł do frutusiowych juniorów, bo z dużym zaangażowaniem wykonywali nie zawsze łatwe ćwiczenia. Choć widać było, że najchętniej to pobiegaliby z rakietą po korcie…
To jednak nie był ten czas, następnego dnia zresztą również, bo pod okiem Ani Kazimierczak, naszej trener od przygotowania motorycznego, młodzież szlifowała kondycję podczas biegów po lesie. Nie zabrakło rozmaitych ćwiczeń solowych i w parach, którymi przerywane były kolejne etapy biegania. Ciężka praca, choć z uśmiechem na ustach, dzieciaki przecież są świadome tego, że każdy wysiłek buduje ich jako lepszych zawodników, jest dla nich czystym zyskiem.
- To były konsultacje, które poświęcone były w dużym stopniu temu, by zbudować relację pomiędzy zawodnikami a kadrą szkoleniową teamu. I to był dobry czas, bo dużo się o sobie dowiedzieliśmy – mówi Katarzyna Kozikowska, psycholog sportu związana z naszym teamem. – Poznaliśmy swoje upodobania, ale też oczekiwania. I wiemy już, że przed nami wiele fajnej pracy w obszarze treningu mentalnego. Ja cieszę się, że dzieciaki dowiedziały się, jaka jest rola psychologa w sporcie, choć najważniejsze jest dla mnie to, że integracja przebiegła właściwie, a to jest podstawa do dobrej pracy w przyszłości – podsumowała Kozikowska.
Jak widać, praca ta będzie przebiegała na wielu poligonach, bo ideą przewodnią Frutuś Kids CUP Team jest zbudowanie sportowców pewnych swych umiejętności, dobrze radzących sobie z wieloma aspektami, z którymi przyjdzie im walczyć podczas sportowej kariery. W założeniu projektu jest to, by dać szansę uzdolnionej młodzieży na właściwe prowadzenie kariery tenisowej, ale także jak najbardziej kompleksowy rozwój organizmu również w sferze mentalnej. By przyszły sukcesy, trzeba się dobrze nauczyć siebie, poznać stabilność swoich kroków, ale również sposób myślenia i mentalnego radzenia sobie z wyzwaniami, z którymi przyjdzie się zmierzyć.
Ostatni dzień konsultacji to już całodniowa wizyta na kortach. Zajęcia na kortach miały miejsce każdego dnia zgrupowania, ale widać było, że możliwość spędzenia dłuższego czasu z rakietą w ręku to to, co młode tygryski lubią najbardziej. Tutaj dowodzenie przejęła Katka Urbanova, nasza specjalistka od treningu tenisowego. – Znam dobrze tych zawodników, obserwuję ich już od jakiegoś czasu, choćby podczas turniejów. To świetny team, który nie boi się ciężkiej pracy, zarówno podczas zajęć psychologicznych, ogólnorozwojowych, jak i z rakietą na korcie. Przed nami dużo do zrobienia, ale jesteśmy na to przygotowani. Te konsultacje, to zgrupowanie pozwoliło nam na to, by dobrze wczuć się w pracę zespołową, a to na pewno przyniesie właściwe efekty.
Wraz z rozpoczęciem rundy zasadniczej LOTTO SuperLIGI rozpocznie się rywalizacja w turniejach FRUTUŚ Kids CUP Tour, której wyniki będą podstawą selekcji i wyboru kolejnych członków FRUTUŚ Kids CUP Teamu. To dla czwórki młodych zawodników olbrzymia szansa na to, by ich kariera rozwijała się pod okiem doświadczonych szkoleniowców i w perfekcyjnie przygotowanych warunkach. Przed nimi wiele ciężkiej pracy, ale też szansa, by odpowiednio prowadzony talent pewnego dnia przyniósł sukcesy na dorosłych arenach.
W zgrupowaniu udział wzięli: Julia Koper, Marysia Małecka oraz Miłosz Szczypka. Obecny był team szkoleniowy w składzie: Alicja Sierzputowska (team manager/ koordynator projektu), Katka Urbanova (head coach/trener tenisa), Ania Kazimierczak (trener przygotowania motorycznego) oraz Kasia Kozikowska (ekspert w obszarze przygotowania mentalnego oraz psychologii w sporcie).